Kontakt Lens Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kontakt Lens Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Oluşturma Tarihi: 20.05.2020
Güncelleme Tarihi: 29.11.2021

Kontak Lens Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kontak lens kullanmaya karar verdikten sonra yapılması gereken ilk şey göz muayenesi olmaktır.  Muayenede göz topografisi denilen kornea topografisi çekilir ve korneanın eğimleri hesaplanır. Ancak bunun sonucunda kişiye uygun bir kontak lens tespiti yapılır. Göz ölçüleri herkeste farklılık gösterir ve bunun tespiti göz muayenesinde ancak ölçülebilir. Göz yapınıza uygun olmayan lensler gün boyu rahatsızlık hissinin yanı sıra gözlerinizin sağlığını da büyük ölçüde olumsuz olarak etkiler.

Kontak lens seçiminde önemli unsurların başında kişinin isteğini ve beklentisini net olarak belirlemesi ve buna uygun seçim yapması gerekir. Bazı kullanıcılar estetik ve görsel amaçlı olarak tercih ederken bazıları da göz kusurlarını kapatmak için kullanır. Kullanım amacı ne olursa olsun lens seçimindeki en önemli unsur size uygun olmasıdır.

Bütün lenslerde kullanıcıların en büyük beklentisi gün boyu elde edecekleri konfordur. Bu yüzden nem maddeleri içeren lenslerin, yüksek oksijen geçirgenliğine sahip olmaları gerekmektedir. Bu oran ne kadar fazla olursa konfor da aynı oran da artar.

Kontak lens seçimi yaparken kornea ölçülerinizin yanı sıra göz yapınız da (göz kapağı, gözünüzün büyüklüğü varsa çekikliği) dikkate alınmalıdır

Renkli lens kullanıcıları kendi göz renklerini arka planda bırakacaklarını unutmadan renk seçimi yapmalı, göz taban renginizin yanı sıra saç ve ten renginizin de uyumuna dikkat edilmelidir.

Uygun lens seçimi göz sağlığınız için oldukça ödemlidir.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten